تغذیه کودکان با عسل طبیعی

چوپر

آزمایش های پزشکی که توسط تعدادی از پژوهشگران انجام گرفت، عسل را به عنوان یک ماده غذایی اثرگذار در رشد کودکان معرفی نموده است. همچنین پژوهشگران متوجه شدند که عسل دارای نقشی خونساز می باشد و باعث افزایش گلبول های قرمز در خون کودکان می شود. در حال حاضر، بسیاری از کشورهای دنیا عسل را در رژیم های خاص تغذیه کودکان که از بیماریهای سوء هاضمه، اختلالات دستگاه گوارشی و کم خونی رنج می برند، گنجانده اند.
آنچه مسلم است مصرف عسل طبیعی در رژیم غذایی کودکان و بزرگسالان بسیار مفید بوده و در کودکان بسیار موثر است . ولی مصرف عسل های غیرطبیعی به خصوص برای کودکان می تواند عوارضی داشته باشد زیرا عسل های تقلبی بعضی مواقع دارای مواد نگهدارنده و رنگی می باشند. ممکن است از نشاسته، عصاره میوه ها، شربت شکر و… تهیه شده و حرارت زیادی ببینند که فاقد ارزش غذایی لازم باشند بنابراین به خصوص برای تغذیه کودکان توصیه نمی شوند.
استفاده از عسل طبیعی به جای قند و شکر در شیشه شیر کودکان نه تنها به دندان های آنها آسیبی نمی رساند بلکه برای رشد جسمی کودکان بسیار مفید است

عملکرد تغذیه کودکان با عسل در پیشگیری از بیماری

به اثبات رسیده است که اضافه نمودن عسل به رژیم های کودکان بیمار علاوه بر افزایش وزن آن‌ها، در بهبودی بیماریشان نقش موثری دارد. از سوی دیگر، مقاله لابرد (Laborde) نیز به تاثیر زیاد عسل بر وزن کودکان می پردازد. چون عسل خاصیت ضد میکروبی دارد، بنابراین، از مبتلا شدن کودکان سنین پایین به بیماری‌های عفونی انگلی معده جلوگیری میکند. محققان متوجه شدند هنگامی که کودکان مبتلا به اسهال خونی را با روش درمانی «دی سولفون» درمان کرد، پنج روز بعد از درمان، علایم بیماری از بین رفت. اما هنگامی که همین بیماری را با روش های عسل درمانی اجرا می کرد، ۲۴ ساعت بعد از آغاز درمان، علایم اسهال خونی در مدفوع آنها به کلی از بین رفت. با وجود فواید فراوان آن برای مادر و کودک شیر خوارش، در حال حاضر شیر مادر را تنها منبع تغذیه کودک نمی دانند. از این رو، پزشکان جهان، عسل را به عنوان ماده شیرین کننده غذایی مهم که باید در شیر محلی و در غذاهای کودکان مانند فرنی یا آرد گندم نیم کوب باشد مطرح کرده اند. زیرا مقدار مناسب قندی که در عسل است، انرژی خوبی را برای کودک تامین می کند و همچنین در مرحله حساس رشد کودک تاثیرگذار است که نشان دهنده اثربخشی تغذیه کودکان با عسل می باشد. چون عسل از مواد معدنی حیاتی و ریزمغذی‌ها سرشار است، از این رو، آزمایش‌های ماگنی (Magni) ثابت کرده است که عسل، محرک (Stimulant) رشد کودک را در خود دارد. عسل به دلیل ویتامین هایی که دارد، در حفاظت و مصونیت بچه ها از بیماری راشیتیسم (نرمی استخوان) و با داشتن فاکتورهای رشد، موثر است. از سوی دیگر، تاکید می شود: افزودن عسل به شیر جوشیده، خواصی را که شیر بر اثر جوشاندن از دست داده، بر می گرداند. محققان متوجه شده اند که می توان از عسل به عنوان داروی ملین بچه ها نیز استفاده کرد. بچه هایی که عسل، ماده غذایی اساسی در تغذیه آنها می باشد، دستگاه گوارشی سالم دارند و هیچ گونه گازی در شکم آنها جمع نمی شود. علت آن به اسیدهای عالی و روغن های فراری که در عسل است، بر می گردد. که این خود به علت تنظیم حرکات روده ها و عدم بی قراری کودکان است. در مرکز بهداشت و نگهداری کودکان دانشکده پاریس، دکتر الیسون و دکتر ناریونون آزمایش هایی را پیش از زایمان انجام دادند. در این آزمایش ها مقدار به غذای کودکانی که زود و قبل از موعد زایمان شده بودند کمی عسل افزودند. اما به تدریج این مقدار اضافه شد تا به ازای هر کیلو از وزن کودک به ۱۰گرم در روز رسید.
آنها متوجه شدند که اشتیاق و مکیدن کودکان از شیری که با عسل مخلوط شده نسبت به آن شیری که با قند معمولی مخلوط می باشد، بیشتر است. این آزمایش ها، خاصیت های ملین بودن عسل را نشان داده است.
آزمایشاتی نیز ثابت کرده است هنگامی که چای به مقدار (۵٪) عسل به کودکانی که از سوء هاضمه رنج می برند، داده شود درمان مفیدی برای اختلالات گوارشی خواهد بود. این دو دانشمند به اثبات رساندند که اگر روزانه یک قاشق چای خوری عسل به کودکان بالای سه ماه داده شود، در مرحله گرفتن آنها از شیر مادر بسیار موثر است. لوتینگر ( P . Lutinger ) معتقد است که عسل بر خلاف قند معمولی برای کودکان بسیار مفید است. زیرا به اعتقادمحققان – قند معمولی برای کودکان آسیب ها و زیان های زیادی در پی دارد.محققان برای اسهال تابستانی کودکان نسخه ای به این شرح تجویز نموده است: یک قاشق چای خوری عسل با (۲۰۰ گرم) ماء الشعیر که جوشیده شده باشد بسیار موثر است. محققان معتقدند  که عسل با رایحه های مطبوع برای خواب بچه های با مزاج های عصبی مفید است. از سوی دیگر، گارفیس معتقد است که (۲۰گرم عسل همراه با شام) برای درمان آن دسته از کودکان شب ادراری که در شب ادرار می کنند، مفید است.

چوپر