انواع عسل طبیعی و خواص آن

چوپر

ترکیبات یک عسل معمولی به صورت زیر است:
فروکتوز ۲/۳۸ درصد، گلوکز ۳۱ درصد، آب ۱/۱۷ درصد، مالتوز ۲/۷ درصد، ساکاروز ۱/۵ درصد، املاح معدنی و ویتامین. pH عسل حدود ۳/۷ – ۴/۵ متغیر است. بنابراین با وجودی که عسل گاهی یک ماده اسیدی است، ولی به علت شیرینی خاص حالت اسیدی آن محسوس نیست.
انواع عسل طبیعی بر اساس نوع گل.
انواع عسل طبیعی بر حسب این‌که متعلق به کدام گل باشد، به دلیل ترکیبات درونی آن گل متفاوت است. نتیجه خاصیت درمانی آن نیز متفاوت می‌شود و به طور کلی به سه دسته تقسیم می‌گردد:
عسل مخلوط.
اغلب عسل‌های تجاری از این دسته‌اند که برای داشتن کیفیت باثبات، انواع عسل‌ طبیعی مختلف حاصل از گل‌های مختلف را با هم مخلوط می‌کنند تا به رنگ، طعم، دانسیته و سایر خصوصیات مطلوب و یکنواخت برسند.
عسل جنگلی.
این نوع عسل از چند نوع گیاه وحشی که هر ساله در مناطق خاصی می‌رویند به دست می‌آید و به دلایل آب و هوایی، مزه و طعم آن ممکن است از سالی به سال دیگر متفاوت باشد. از این دسته می‌توان عسل تیره رنگ جنگلی را در آلمان نام برد که طرفداران خاص خود را دارد. عسل‌های تولیدشده از جنگل و کوه‌های اروپایی مرکزی بیشتر از درختان کاج (PINUSSPP) و عسل‌های حاصل MANUKA درنیوزلند ازگیاه LEPTESPERMUM SCOPARIUM دارای خاصیت بسیار قوی ضد میکروبی است.
عسل تک‌گل.
این نوع عسل حاصل زنبورهایی است که در منطقه مشخصی نگهداری شده‌اند و تغذیه‌شان از گرده‌های یک نوع گل می‌باشد و اغلب دارای طعم و رنگ مخصوص به خود می‌باشند، به عنوان مثال در آفریقای شمالی (مصر) زنبورها در مناطق خاصی اطراف باغات مرکبات زندگی می‌کنند و تنها از شکوفه‌های مرکبات عسل می‌سازند. به دلیل تنوع زیاد گل‌هایی که زنبور از آن‌ها عسل تهیه می‌کند، در اینجا تنها به خواص درمانی برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم. عسل بر حسب این که متعلق به کدام گل باشد، به دلیل ترکیبات درونی آن گل متفاوت است. نتیجه خاصیت درمانی آن نیز تفاوت خواهد داشت.

خواص درمانی انواع عسل طبیعی.
عسل بهار نارنج :
این عسل یکی از انواع عسل طبیعی است که دارای طعم بسیار خوبی است .
خواص دارویی:
مقوی قلب، ضد بی‌خوابی، تقویت اعصاب و آرام‌بخش است.
عسل ریحان.
یکی از خوشبوترین انواع عسل طبیعی است.
خواص دارویی:
ضد میگرن، تقویت عمومی بدن و تقویت اعصاب و ضد کم خوابی است .
عسل شوید(شبد):
خواص دارویی:
مقوی معده، ازدیاد شیر مادران، آرام‌بخش و حاوی اسیدهای معدنی است.
عسل اکالیپتوس .
خواص دارویی:
ضدمالاریا، ضد آنفلوانزا، ضدسرماخوردگی و ضدبرونشیت است.
عسل گون.
یکی از انواع عسل‌ طبیعی است که اغلب مورد استفاده قرار می‌گیرد.
خواص دارویی:
مقوی مغز و اعصاب و انرژی زا است. برای تقویت حافظه، برای کم خونی مفید است. خواب آور، تقویت‌کننده معده، ملین است.برای زخم های چشم و درد های چشم، ورم ملتحمه چشم مفید است. برای خشونت سینه و حلق و حنجره مفیداست. همچنین برای گرفتگی صدا، تقویت روده، درد کلیه، مثانه، مجاری ادراری سودمند است.

چوپر

چوپر

عسل سیاه‌دانه.
خواص دارویی:
یکی از خاص‌ترین انواع عسل طبیعی است. چون خواص فوق‌العاده ای دارد. خواص دارویی درخشان کننده رنگ رخسار، مفید برای بیماریهای تنفسی، شکم درد، یبوست است. مفید برای دردهای رحمی، قاعده‌آور، ضد دردهای قاعدگی و ضد سنگ کلیه و مثانه است. برای ضعف عمومی بدن، ازدیاد شیر، رفع سردرد، مقوی مغز و اعصاب، ضد دردهای مفاصل، ضد سرفه، تصفیه‌کننده خون نافع است.
عسل کنار.
خواص دارویی:
مقوی و انرژی‌زا بوده و فعال‌کننده حافظه و رشد کودکان است. مسهل صفرا است. حرارت بدن را فرو می‌نشاند. موثر و بازکننده گرفتگی‌هاست. کرم معده و روده را از بین می‌برد. برای گرم مزاجان مفید است. برای ناراحتی‌ها و زخم روده و تب مفید است. برای آبله و سرخجه و عطش مفید است. برای سستی اعضا مفید است. برای تقویت مو، جلوگیری از ریزش مو مفید است. تقویت‌کننده اعصاب و تحلیل ورم‌های گرم می‌باشد. ضد کم‌خونی، تقویت قوای جنسی است.
عسل گشنیز.
خواص دارویی:
معطر، مقوی، اشتها آور، مقوی معده، رفع سوء هاضمه، باد شکن است. هم‌چنین نرم‌کننده سینه، مفید برای تب است. برای بیماری‌های عفونی مانند: سرخک و آبله، مفید برای سرفه و سرما خوردگی مفید است. مسکن و آرام بخش، دافع سموم بدن و خواب آور است. مفید برای زکام و اسپاسم ماهیچه‌ای است. شیر افزا بوده، مفید برای تب های رماتیسمی است. مفید برای آفت دهان، تقویت لثه، تنگی نفس مفید است. مسکن صفرا، ضد سرطان، مفرح، مقوی قلب و مغز، و ناراحتی روده است.
عسل اقاقیا.
خواص دارویی:
مقوی و انرژی زا و تقویت‌کننده حافظه است. نشاط آور و بسیار معطر می باشد. مفید برای ناراحتی های صفرا، ملین وخواب آور است. مفید برای کم خونی است. مفید برای عفونت‌های خانم‌ها بوده، هم چنین برای ناراحتی‌های چشمی مفید است. برای رشد کودکان نافع است. برای بزرگ‌سالان مفید است. اگر با سیب مصرف شود بهترین آنتی‌بیوتیک است.‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ همچنین برای سرماخوردگی سودمند است.
عسل چند گیاه(قنقال، مریم، گلی و..).
خواص دارویی:
ضد سرفه، نرم‌کننده سینه می‌باشد. ضد ترشی معده، ورم روده است. تب بر، ضد اسهال، ضد عفونی کننده دستگاه گوارشی و مقوی اعصاب است.
عسل یونجه.
یکی از خوشبوترین و خوش‌طعم‌ترین انواع عسل طبیعی است.
خواص دارویی:
مقوی مغز و اعصاب بوده و حافظه را افزایش می‌دهد. شامل بیشترین ویتامین‌های (A) و (K) برای افرادی که خون دماغ می‌شوند بسیار نافع است. این عسل بسیار خوش‌عطر و طعم می‌باشد. ملین و خون‌ساز است. بند‌آورنده خون‌روی است. تحلیل برنده ورم‌های بدن می‌باشد. مفید برای اختلالات عادت ماهیانه خانم می‌باشد. برای افرادی که دچار لرزش‌های اندام شده‌اند مفید است. نشاط آور بوده و به انسان آرامش می‌دهد.
عسل مرکبات.
خواص دارویی:
تقویت حافظه و انرژی‌زا، مقوی معده، بادشکن است. برای کمبود ویتامین (سی) مفید است. ضد تهوع، نرم‌کننده سینه، و برای سرماخوردگی سودمند است. کاهش‌دهنده ورم‌های بدن، ضدعفونی‌کننده، تصفیه‌کننده خون می‌باشد. اشتهاآور، مفید برایناراحتی‌های صفرا، مسکن، مفید برای سکسکه است. همچنین سودمندبرای کرم‌های روده و مفید برای سرطان‌های معده است. موثر در ازدیاد متابولیسم پایه، پیشگیری از انواع سرطان‌ها، کاهش کلسترول، ضد باکتری و قارچ است.
مقوی مغز و اعصاب و انرژی زا و تقویت حافظه است. برای عادت‌های ماهیانه دردناک، برای دردهای شکمی و روده مفید است. برای سرفه و گلو درد مفید است. برای دیابت بی مزه مفید است. برای عفونت های عمومی بدن نافع است. برای پانسمان زخم‌ بستر نافع است. همچنین برای رفع عفونت‌های عمومی، تقویت بینایی، ضد صرع و تشنج، درمان تنگی تنفس و معالج دردهای مفاصل مفید است. عسل جعفری. خواص دارویی: مقوی، انرژی زا و خواب آور است. ضد عفونت بدن می‌باشد. تقویت مغز و حافظه، خلط‌آور اخلاط لزج را قطع می کند. کاهش نفخ، ملین است. مفید برای گرفتگی عروق، قاعده آور، اشتها آور است. برای ناراحتی‌های کبدی و طحال مفید می‌باشد. دفع کننده سنگ کلیه است. برای دیابت بی مزه مفید است. برای ناراحتی های روده مفید است.