عسل گشنیز
چوپر

سوال خیلی ها این است که چرا عسل ها انواع مختلفی دارد و با اسامی گیاه فروخته می شود.هر عسلی طبق شهدی که زنبور از آن بیشترین تغذیه را دارد نام گذاری می شود و عسل گشنیز هم با توجه به اینکه زنبور بیشتر از ۵۰ درصد از شهد آن تغذیه کرده این گونه نام گذاری می شود. یعنی بیشترین شهد مورد استفاده از گیاه گشنیز می باشد اما هیچ گاه امکان ندارد به طور کامل شهد مورد استفاده زنبور از یک گیاه باشد.ولی سوال اینجاست که آیا طریقه شناسایی عسل گشنیز با بقیه عسل های طبیعی فرقی ندارد ؟! شما می توانید با مراجعه به مطلب تشخیص عسل طبیعی ، چندین روش شناسایی عسل طبیعی را یاد بگیرید تا در زمان خرید عسل از زنبوردار ، عسل نامرغوب خریداری نکنید.

خواص عسل گشنیز

به گفته ی طب سنتی طبع عسل گشنیز سرد و خشک است ما دراینجا ۱۴ مورد از مهم‌ترین خواص عسل گشنیز را مختصرا توضیح داده ایم :
یکی از خواص عسل طبیعی گشنیز فواید آنتی باکتریال و ضدعفونی کننده این ماده است و بدین ترتیب در طب سنتی برای درمان بیماری‌های آبله و سرخک استفاده می‌شود.
اگر حساسیت و آلرژی فصلی دارید عسل گشنیز به شما کمک خواهد کرد. ما در مقاله جداگانه به این موضوع بیشتر پرداخته ایم می توانید به لینک حساسیت و آلرژی فصلی مراجعه کنید.
عسل گشنیز به دستگاه گوارش کمک می کند و باعث تقویت معده و هضم غذا می شود اگر ورزشکار هستید عسل خالص گشنیز باعث جلوگیری و تسکین دردهای عضلانی می شود عسل گشنیز برای بیماران مبتلا به انواع عفونت‌ها، سنگ‌ها یا کیست‌های مجاری ادراری مفید است.
اگر ضعف جنسی دارید عسل گشنیز بخورید ،عسل گشنیز باعث تقویت قوای جنسی شما می شود. اگر عسل گشنیز مصرف کنید دیگر نه سرما خوردگی می گیرید و نه سرفه خواهید کرد. عسل گشنیز خاصیت ضد سرع و تشنج دارد. همانند خود گشنیز مصرف عسل این گیاه نیز باعث افزایش شیر مادر می‌شود.
اگر به کمی مسکن و خواب نیاز دارید عسل گشنیز مصرف کنید ، با عسل گشنیز شربت درست کنید ، این شربت باعث آرامش و داشتن خوابی راحت به شما کمک می کند. درمان آفت دهان و کاهش تب به ویژه تب‌های روماتیسمی از فواید عسل گشنیز است. عسل گشنیز باعث اشتهای شما می شود. آنتی اکسیدان چیزی است که در عسل گشنیز فراوان است .اما آنتی اکسیدان چه کاری انجام می دهد؟ آنتی اکسیدان برای پیشگیری از سرطان و تقویت سیستم ایمنی بدن مفید است.
به مورد آخر رسیدیم ، استفاده از ماسک عسل طبیعی گشنیز برای رفع خستگی و کدری پوست مفید است.درمقاله فواید عسل برای پوست طرز تهیه چندین ماسک عسل را توضیح داده ایم .

چوپر