آلرژی و عسل
چوپر

آلرژی یکی از دردسرسازترین بیماری‌هایی است که در فصل بهار و تابستان گریبان گیر بیشتر افراد می‌شود. این بیماری با آغاز گرده افشانی گل‌ها شروع شده و بعضی اوقات تا انتهای تابستان هم ادامه پیدا می‌کند. به دلیل اینکه گرده گل‌ها به صورت دانه‌های بسیار ریزی هستند که حتی با چشم هم دیده نمی‌شوند، به راحتی می‌توانند به درون منافذ تنفسی رخنه کرده و باعث ایجاد حساسیت فصلی یا آلرژی شوند. در واقع آلرژی یا حساسیت فصلی واکنشی است که بدن نسبت به این گرده‌ها از خود نشان می‌دهد. زیرا آن‌ها را به عنوان یک عامل مزاحم خارجی مانند باکتری یا میکروب شناسایی کرده است.
بنابراین حمله به این عامل خارجی باعث می‌شود که علائمی مانند عطسه، گلودرد، خارش، سرفه، سردرد، آب ریزش از چشم و بینی و مشکلاتی از این دست در بدن فرد به وجود آید. پزشکان داروهای شیمیایی و ضد حساسیت مختلفی را برای مقابله با آلرژی پیشنهاد می‌کنند. اما به دلیل اینکه این داروها تضمینی برای درمان قطعی و دائمی ارائه نمی‌دهند، بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند که برای خلاصی از این بیماری از درمان‌های طبیعی استفاده کنند تا حداقل نگرانی از بابت عوارض ناشی از داروهای شیمیایی نداشته باشند. به همین دلیل به سراغ توصیه‌های طب سنتی برای مقابله با این بیماری می‌روند. متخصصان طب سنتی عسل طبیعی را به عنوان یکی از راه‌های درمانی برای آلرژی توصیه می‌کنند. استفاده از عسل خام که هیچ ماده نگه‌دارنده‌ای در درون خود نداشته باشد، یکی از راه‌هایی است که به عنوان درمان قطعی و طبیعی آلرژی توصیه می‌شود.

درمان آلرژی به کمک عسل طبیعی

نکته بسیار مهمی که در هنگام مصرف عسل برای درمان آلرژی باید در نظر داشته باشید، این است که رابطه میان عسل و آلرژی یک رابطه دو طرفه است. به این معنا که خوردن عسل برای درمان آلرژی می‌تواند مانند یک شمشیر دو لبه عمل کند. چرا که عسل خود ترکیبی از گرده‌ها است. بنابراین خوردن عسل در بعضی افراد نه تنها باعث درمان آلرژی نمی‌شود بلکه ممکن است تشدید علائم بیماری را به دنبال داشته باشد.
اما نکته‌ای که وجود دارد عسل حاصل از گرده گل حساسیت کمتری را نسبت به خود گرده گل به وجود می‌آورد. هنگامی که از عسل به عنوان درمانی برای آلرژی استفاده می‌کنید، نباید انتظار نتیجه‌گیری فوری داشته باشید. در واقع باید بدانید که استفاده منظم و طولانی مدت از عسل می‌تواند بهبود حساسیت فصلی یا آلرژی شما را به دنبال داشته باشد. نتایج پژوهش‌های انجام شده بر روی افراد دارای آلرژی نشان می‌دهد که اثرات درمانی عسل بر روی آلرژی در طی هشت هفته خود را نشان می‌دهد. هرچند این تحقیقات موارد نمونه کمی داشته و نتایج نسبتا ضد و نقیضی در آنها مشاهده می‌شود. به همین دلیل تاکنون توصیه اکیدی بابت میزان و نحوه مصرف عسل طبیعی در درمان آلرژی دیده نشده است.

چوپر