ترخینه سنتی کرمانشاهی
چوپر

ترخینه
سوپ ترخینه غذایی محلی است که در استان‌های کرمانشاه، لرستان، ایلام، همدان و کردستان تهیه می‌شود.
ترخینه که ماده اصلی در تهیه این آش است، به طور سنتی از خیس خوردن بلغور گندم یا جو در دوغ ترش به مدت ۱۰ روز تهیه می‌شود. روش دیگر برای تهیه ترخینه، پختن بلغور در دوغ به مدت چند ساعت است. در این روش خمیر حاصل از پخت بلغور در دوغ را با گیاهان محلی مانند و پونه مخلوط کرده و سپس آن را زیر نور خورشید خشک می‌کنند یا در تنور‌های مخصوصی حرارت می‌دهند تا خشک شود. از ترکیب تکه‌های خشک شده ترخینه با حبوبات، سبزی و پیاز انواع آش و سوپ خوشمزه با ارزش غذایی بالا تهیه می‌شود که به علت داشتن آنتی بیوتیک فراوان برای درمان سرماخوردگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. در ادامه با طرز تهیه این سوپ با ما همراه باشید
مواد لازم
آب ۳ لیوان
ترخینه ۲ تکه
پیاز درشت ۱ عدد
اسفناج خرد شده (به دلخواه)
قاشق غذاخوری نمک و زردچوبه به میزان لازم
دستور تهیه:
تکه‌های ترخینه را در ظرفی ریخته، مقداری آب به آن اضافه کنید و اجازه دهید حداقل به مدت یک ساعت در آب خیس بخورند. ،. آب را در قابلمه‌ای با سایز مناسب ریخته، ترخینه خیس خورده، پیاز خرد شده، نمک و زردچوبه را به آن اضافه کنید و قابلمه را روی حرارت ملایم قرار دهید. اجازه دهید محتویات قابلمه به جوش آیند، و در اواخر پخت، اسفناج خرد شده را به آن اضافه کنید. پس از اینکه سوپ غلیظ شد و جا افتاد، حرارت را خاموش کرده و سوپ ترخینه را در ظرف سرو بکشید.
نکته: در صورت تمایل می‌توانید مقداری بال و گردن مرغ را به صورت جداگانه بپزید، سپس گوشت آن‌ها را به صورت ریش ریش درآورده و به این سوپ اضافه کنید.