چرا رنگ عسل ها با هم متفاوت هستند؟!

چوپر

مثلا:
رنگ عسل گون زرد روشن و زرد تیره است.
عسل سماق سبز براق است.
عسل اویشن قرمز تیره است.
عسل اوبپین زرد کم رنگ است.
عسل اقاقیا عنبری رنگ است .
عسل خلنگ قهوه ای متمایل به قرمز و یا تیره است.
عسل بلوط قهوه ای تیره است .
عسل کلزا پرتقالی روشن است .
عسل اکالیپتوس زرد رنگاست.
عسل اسطوخودوس شفاف رنگ است.
عسل مرکبات زرد کمرنگ است.
عسل اکلیل کوهی تقریبا سفید است .
عسل اسپرس سفید رنگ است.
عسل صنوبر قهوه ای تیره با سبز تیره است.
عسل گندم سیاه و قهوه ای تیره است .
پونه کوهی قهوه ای تیره رنگ است.
عسل شبدر سفید رنگ است و…..

عامل اصلی این مسله بر می گردد به منشا گیاهی و نوع گیاهانی که از آن عسل تولید می شود و همچنین عواملی نظیر :
۱- دمای منطقه در زمان تولید عسل
۲- نوع بافت خاکی ( مقدار عناصر غنی موجود در خاک)
۳- رنگ شهد گیاهان
۴- ترکیب های شیمیایی شهد گباهان
۵- نوع شرایط زیستی و اب و هوای منطقه فعالیت زنبور همگی باعث تفاوت در رنگ عسل های تولید شده می شود .
رنگ های بالا زمانی در عسل به طور کامل پیدا میشود که زنبور فقط از ان گل ها استفاده کند اما چون در یک منطقه انواع گل و گیاه با درصد های متفاوتی وجود دارد این رنگها کمی با تغییر رو به رو خواهند بود و رنگ عسل تولید شده بیشتر تابع گل و گیاهی است که از تراکم بیشتر در منطقه برخوردار باشد و اصطلاحا در زنبورداری به ان گل غالب گفته می شود .
مثال : وقتی از پایین یک کوه به کوهستان نگاه می کنید بیشترین گیاهی را که می بینید و به چشم می اید بوته گون است و عسلی که در این کوهستان تولید می شود عسل گون نام گذاری می شود در حالی گیاهان دیگر هم وجود دارند اما بوته های گون از همه بیشتر است و رنگ عسل نیز بیشتر به سمت رنگ زرد کم رنگ می رود .
مثالی دیگر:
اگر در یک منطقه در شعاع ۵ کیلومتری سه نوع گیاه اویشن و سماق و گون وجود داشته باشد و هر کدام ۳۰ درصد پوشش گیاهی منطقه را تشکیل بدهند , رنگ عسل تولید شده مخلوطی از سه رنگ خواهد بود در واقع یک نوع بازی با رنگ ها است و عسل تولید شده عسل چهل گیاه یا چند گیاه نامیده می شود و رنگ عسل به سمت زرد تیره مایل به قهوه ای می رود.

چوپر

چوپر

علت موفقیت بلوریجات البرز در یک نگاه

باید توجه داشت که جدا از رنگ اصلی یک عسل شرایط نگهداری بر رنگ عسل اثر دارد به گونه ای که اگر عسل مدت زمان زیادی در ظرفی باقی بماند یا حرارت ببیند رنگ عسل تیره تر می شود .
نکته جالب : عسل تولید شده جدا از داشتن خواص شفا بخشی خود عسل تمام خواص درمانی گیاه یا گیاهان مربوطه را که از آن عسل تولید می شود را نیز درخود دارد . خیلی از عزیزان و دوست داران عسل شاید شنیده باشند که عسلی که رنگ ان تیره تر یا قهوه ای باشد عسل های بهتری هستند ؟! عسل های تیره مواد معدنی و املاح بیشتر و خواص انتی اکسیدان قوی تری را دارند اما این موضوع زمانی درست است که در منطقه که زنبورداری می شود که تنوع بسیار زیاد گونه های گیاهی وجود داشته باشد و زنبور عسل از گیاهان زیادی شهد گیری کرده باشد و یا عسل مربوط به گیاهانی چون اویشن و پونه کوهی و درخت صنوبر و دیگر گیاهانی که اصالتا رنگ عسل ان ها تیره باشد نه این که توسط حرارت و دادن رنگ ها خوراکی در اب اشامیدنی زنبور عسل و نگهداری بلند مدت عسل , رنگ عسل را تیره کرده باشند و در این گونه موارد مصرف کنندگان عزیز باید با حساسیت بیشتری عسل های تیره را خریداری و مصرف کنند .